0 (800) 301-399 (044) 392-03-99
Замовити дзвінок

Введіть Ваш номер телефону

Вам незабаром зателефонують

Лайфхак. Зворотній осмос – що за «монстр»

15 Серпня 2016
Лайфхак. Зворотній осмос – що за «монстр»

Кожна друга покупка фільтру для води в домашнє господарство в нашому магазині – це придбання системи на основі технології зворотного осмосу. Але ж пересічні люди практично не знаюсть навіть що воно таке! Пропонуємо розібратися що означає цей термін і чому саме ці фільтри так швидко набирають популярності серед покупців.

Основою технології є протікання під тиском рідини через спеціальну очищуючу мембрану. Фільтр звільнює воду практично від будь-яких домішків, наближуючи її до властивостей води, отриманої від танення найдавніших льодовиків.

Дію мембран для очищення рідини засвідчили ще давні елліни. Вже в ті часи люди помітили, що морська вода втрачає свою сіль та стає прісною, якщо пропустити її через віск.

У промисловому масштабі мембрани для опрісніння води стали використовувати в 60-ті роки ХХ сторіччя. Технологія швидко прогресувала і вже 20 років потому такі установки досягли рівня використання у домашніх умовах. Сьогодні сотні тисяч сімей використовують системи зворотного осмосу, отримуючи екологічно чисту питну воду. Спеціалісти визнають, що на сьогодні у світі це, дійсно, найпрогресивнівша технология.

Як працює система зворотного осмосу?

Фільтр найчастіше встановлюється під мийкою, бо підключається безпосередньо до водопроводу. Звідти він отримує воду для очищення, виводячи в каналізацію всі відокремлені домішки. Основний процес роботи ділиться на 5 етапів:
  1. первинне очищення
  2. прохід води через мембрану
  3. накопичення
  4. корекція смакових властивостей
  5. кран виводу питної води
Первинне очищення.
Напівпроникна мембрана - найдорожчий та найвразливіший елемент в системі фільтру. Термін її роботи безпосередньо залежить від якості води, що поступає після етапу первинного очищення. Саме тому передочищення води займає провідне значення в системі. 

На першому етапі первинну очистку послідовно проводять 3 фільтри. Перший звільняє воду від нерозчинних частинок більш 5мкм: піщинок, іржі та інших домішок. Органіка і хімічні сполуки відділяються другим, вугільним фільтром. Тут «відсівається» не лише небезпечний хлор, але і пестициди, залишки нафтопродуктів, що присутні у нашому грунті, важкі метали, розчинене у воді залізо і інші речовини як органічного, так і неорганічного походження.
На останньому этапі механічний фильтр видаляє частки ще меньшого діаметру – розміром до 1 мкм. Ні, пити цю воду ще не варто, але травмувати чутливу мембрану вона вже не зможе.

Основе очищення.
На цьому етапі працює вже «голова системи» - пориста напівпроникна мембрана. Розмір її отворів – 0,0001 мікрон. Навіть під тиском, через них можуть пройти лише молекули води, кисню і газів, що визначають смак води. Чиста питна вода (приблизно 1/3 вхідного об'єму) після проходу через мембрану накопичується в спеціальному баку, а залишки зливаються в каналізацію. Фільтри зворотного осмосу некомерційного використання в основному комплектують мембранами з пропускною спроможністю 5-12 літрів за годину.

Накопичувальний бак.
Для зручності використання вода потребує накопичення. Для цього фільтри комплектують спеціальними баками ємністю 4-12л. Під час використання чистої води з бака система автоматично запускається для його поповнення. Сам бак – теж не просто ємкість для зберігання. Всередині він розділений на дві частини: у верхній збирається чиста вода, в нижній - під тиском закачане повітря. Розділені відсіки силіконом, який «виштовхує» воду з бака. Вода при цьому повністю змінюється і не застоюється. Баки виготовляються з пластика і високоякісної сталі, що перешкоджає будь-яким «витокам».

Постфільтр.
Перед подачею води безпосередньо у кран, вона проходить останню ступінь обробки – вугільний постфільтр. Цей картрідж адаптує pH, запах та смак води, робить його звичним та приємним для людини.

Кран системи врізається в кухонну мийку або стіл поруч основним водопровідним краном. Таким чином, Ви можете паралельно використовувати воду з водопроводу для господарських домашніх потреб.

Опції та модулі: «развод» чи необхідність.

Основних доповнень до систем зворотного осмосу три. Давайте розберемося з кожним з них окремо.
Мінералізатор – це опція, що насичуює воду кальцієм (зуби, кістки, волосся, робота серця, нервова система і ін.), магнієм (суглоби, м'язи, рівень цукру, тиск, дихальна система, робота серця, регенерація кліток і сотні інших процесів) і натрієм (робота нирок, підшлункової залози, крові).
Якщо Ваша система вкомплектована мінералізатором, кран, що виводить питну воду, буде подвійним: ви зможете користуватися як просто очищеною водою, так і мінералізованою. Навіщо? Тому що пити краще мінералізовану воду, а готувати - на очищеній. В ній швидше розчиняються мінерали і мікроелементи з продуктів, які Ви готуєте. Крім того, процес насичення води мінералами – не такий вже швидкий. 
Економіка: наявність мінералізатора «в комплекті» з системою очищення «навантажить» вартість покупки приблизно на 20-30у.о. залежно від моделі. Їх також можна придбати окремо – приблизно за ті ж кошти.

Біокерамічний картрідж – його також називають біоактиватором. За допомогою іонізації він відтворює природну структуру молекули Н2О. Всередині картрідж заповнений турмаліном, що запечений в глиняні кульки. Турмалін випромінює хвилі в інфрачервоному спектрі. Вода під цим впливом набуває властивості сприяти біологічним організмам. Вона стимулює кровообіг і покращує обмін речовин, активізує виведення жирів і токсинів з системи кровообігу, покращує діяльність нервової системи, має навіть болезаспокійливу дію. Склянка такої води на ніч забезпечить спокійний повноцінний сон.

Економіка: вартість таких картріджів (залежно від моделі) складає 12-20 у.о. Найчастіше вони не входять в основні комплектації і продаються окремо.

Помпа
Більшість систем очищення на основі технології зворотного осмосу працюють при діапазоні тиску у водопроводі 4-6 атмосфер і чутливі до його перепадів. При тиску нижче 2,5 - 3 атмосфер – необхідний насос, що підвищує тиск; вище за 7-м атмосфер – редуктор, щоб його зменшити. У нашій країні частіше покупці стикаються з проблемою недостатнього тиску в трубопроводі, особливо в приватних будинках.
Різкі перепади тиску завдають шкоди фільтрам. Щоб не залежати від стабільності роботи комунальних служб, деякі виробники оснащують фільтри додатковою помпою, що забезпечує постійний тиск на мембрану. Насос здійснює контроль тиску на вході і автоматично відключається, якщо подача води у водопроводі припинена. Такі помпи безшумні, мають невеликі розміри і мінімально споживають електроенергію.

Економіка: деякі виробники випускають моделі в комплектації з помпою. В середньому це обтяжить придбання в порівнянні з базовою моделлю на 60-100у.о. При окремій покупці залежно від моделі ціна може складати до 130у.о.

Декілька слів про сервісне обслуговування:
Комплект картріджів первинного очищення має змінюватися через 6 місяцев використання. Найдорожча змінна деталь - мембрана – розрахована на строк до 3-х років. Цей термін залежить від якості води у водопроводі та її кількості, а також від тиску та, навіть, температури. Постфільтр потрібно змінювати один раз на рік.

Як перевірити, що прийшов час змінювати дорогу мембрану?
Якість води визначається вмістом солей в міліграмах на 1 л рідини (TDS). Цей показник вимірюють за допомогою приладу Tds-metr. Оптимальне показання після фільтрації – 5-20мг/л (TDS комунальної води біля 200мг/л). Якщо показник солевмісту після фільтрації перевищує 50мг/л, мембрану пора замінити.

Скільки коштує вода, очищена зворотним осмосом:
За статистикою в середньому із їжею, напоями та безпосередньо людина використовуює біля 2л води на добу. Відповідно, родині з 4-х осіб на рік необхідно: 2л х 4особи х 365діб = 2920л

Витрати на амортизацію та обслуговування на рік:
  1. Середній термін роботи системи – 10 років. Тому при вартості фильтру в 300$, амортизація на рік складе 30$
  2. Комплекти фільтрів передочистки (2 комплекти на рік) 15$ х 2=30$;
  3. Вугільний пост-фільтр (1 заміна на рік) 13$
  4. Заміна мембрани (1 заміна на 3 роки) 38$/3=12.67$
Загальна сума витрат на рік = 30+13+12,67+30=76$.

Але ще ми платимо комунальним службам за воду, а 2/3 її система зливає в каналізацію. Необхідно врахувати такі витрати:
Кількість вхідної води для річної роботи системи 2920*3=8760л = 8,76куб.м
Комунальні витрати за діючими тарифами = 0,38$*8,76куб.м=3,33$

Таким чином, вартість 1 л води, очищеної зворотнім осмосом складає: (76+3,33)/2920л = 0,027$. 

Що дешевше – купувати воду чи купити систему очищення:
Стандартна каністра води, що продається службами доставки – 18л, середня ціна її 2,65$. Додатково необхідно буде заплатити вартість застави тари, аренди кулера та інші опції. Але поки що ми знехтуюмо такими витратами.

Собівартість такої ж каністри води, очищеної зворотнім осмосом вдома 0,027$ * 18л. = 0,486$, враховуючи всі витрати. 

Таким чином, вартість використання фільтру зворотного осмосу у порівнянні з витратами на служби доставок води економніша в 5,5 рази. Висновки робіть самі.

Коментарі

Ви можете залишити свій коментар

Ваш коментар відправлений на модерацію